Heath, Frank Clement

From RCSigs.ca
Jump to: navigation, search
Frank Clement Heath
2 July 1897 – 23 August 1972
Heath, Frank Clement CEF (1).jpg
Place of birth Shelton, Stafford England
Allegiance Canada
Service/branch Canadian Army
Years of service 1915-19 and 1921-1948
Rank WO (I)
Frank Clement Heath (1897 - 1972) was a Canadian soldier who served in the Great War and extensively with the Northwest Territories and Yukon Radio System as a member of the Royal Canadian Corps of Signals.

Personal Life

Frank Heath married Corrie E.A. Leaver on 27 August 1925 in Maxville Ontario. Together they had two daughters, Roberta and Verna.

Service

Frank joined 68th Battalion Canadian Expeditionary Force on 28 July 1915 listing his profession as a "moving picture operator". Although not a member of the Canadian Signal Corps or Canadian Engineers, he served in infantry Signals roles throughout the war. As with many Battalions, the 68th was broken up to provide manpower to other units. Frank served with the 32nd (Reserve) Battalion, the 11th Battalion, the 14th (Reserve) Battalion, 79th Battalion and the 27th Battalion. During his service with 27th Battalion, he received severe gun shot wounds from a machine gun to his legs on 3 May 1917 and he remained in hospital until 27 June. He was demobilized on 2 May 1919 after having spent time convalescing from September 1918 for 'debility'.

He again joined the military, this time with the Royal Canadian Corps of Signals, on April 19th, 1921 at age 23. He received training at Camp Borden Ontario prior to being transferred to work with the Northwest Territories and Yukon Radio System. He arrived in Dawson on Sept. 11, 1923 in charge of a RCCS detachment sent to set up the radio service. In 1928 he was posted to Ottawa but he returned to Dawson City on August 16, 1933 to resume charge of the station. He continued in that role, serving more than 19 years in Dawson, until April 1947 when he then proceeded South for discharge and retirement.

He was discharged on 21 February 1948 having achieved the rank of Sergeant-Major (WO1).

Retirement

After retirement he settled in Vancouver with his family although he worked for a few years as purser on the Yukon and White Pass Railway paddle steamers running between Whitehorse and Dawson City.

Related Pages


Related Items

References